Swanetia

Gruzja nie jest moja. Ale to jest Moja Gruzja.

 

MAGIA SKRAJNOŚCI

 

KUTAISI – JASKINIE / KANIONY/ MONASTYRY

Imeretia jest regionem w zachodniej Gruzji, leżącym w górnym dorzeczu rzeki Rioni. 800 tys. Imeretian posługuje się dialektem języka gruzińskiego, stanowiąc jednocześnie grupę etniczną o silnej tożsamości kulturowej.
Jaskinia Prometeusza, położona kilkanaście kilometrów na północ od Kutaisi, odkryta w 1984 roku, zaś dla turystów udostępniona zupełnie niedawno, bo w 2012 roku. Legenda głosi, że to właśnie tutaj Prometeusz przykuty był do skały. Jaskinia jest jednym z największych naturalnych cudów Gruzji. Mnogość barw i form, perły jaskiniowe, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, trawertyny, kolumny naciekowe, skamieniałe wodospady, rzeki i jeziora wgłębi ziemi oraz ponad 1000 metrów podziemnego spaceru łączącego kilkanaście jaskiń – nie może nie zrobić wrażenia!
Kanion Martvili (Gachedili) położony 47 km od Kutaisi jest jednym z najpiękniejszych obszarów w Gruzji. Znajduje się w nim niesamowity łańcuch wodospadów, a dookoła znajduje się piękny las. Pod wodospady można dostać się pontonem!
Dla równowagi doznań – Monastyr Gelati oraz Katedra Bagrati. Wpisany na listę UNESCO Monastyr Gelati został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego (1089-1125). Legenda mówi, że król osobiście brał udział w jego budowie. Po śmierci został tu pochowany. Katedra Bagrati zaś, to katedra Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i jednocześnie najcenniejsza budowla sakralna w Kutaisi.

MESTIA

W górnej części doliny Inguri, w cieniu najwyższych szczytów Kaukazu leży Swanetia – jeden z najbardziej niedostępnych regionów Gruzji. Znany z fantastycznych krajobrazów, nieskażonej przyrody, unikalnego folkloru, skarbów kultury i walecznych górali żyjących w kamiennych basztach. Swanetię zamieszkuje grupa etnograficzna Gruzinów zwanych Swanami. Posługują się swanuri, czyli jednym z dialektów języka gruzińskiego. Dość oryginalna kultura Swanów powstawała na skutek wielowiekowej izolacji mieszkańców regionu od reszty Gruzinów.
Region dzieli się na dwa subregiony, przedzielone zlodowaciałym grzbietem Gór Swaneckich (Laila 4008 m). Tymczasem od kaukaskich republik Federacji Rosyjskiej oddziela Swanetię Pasmo Wododziałowe (Główne) Kaukazu Wielkiego. Kilka jego szczytów to pięciotysięczniki (np. Szchara, 5068 m n.p.m.), a wiele innych przekracza 4000 m n.p.m. Z tego pasma spływają największe lodowce Gruzji, takie jak rozległy Lechziri. Z Swaneti można również podziwiać masyw Elbrusa, choć znajduję się on około 10 km na północ od gruzińskiej granicy.
Mestii to stolica administracyjna regionu. Położona jest na wysokości 1400m n.p.m. Ile trwa podróż z Kutaisi? Kilka godzin? Cały dzień? Do woli! Trasa bowiem oczarowuje, a na pit-stopach w takich okolicznościach przyrody można trwonić czas bez końca!

Z MESTI POD LODOWIEC

Mestia to również świetna baza wypadowa i aż kusi, abu udac się przed siebie, niemal na oślep. Na przykład…drogą pod lodowiec Chalaadi. Droga nie jest specjalnie skomplikowana, ale dość długa. Przewodniki piszą, że jest 6,5 kilometrowa trasa, rozpoczynająca się przy skalnej górze na północ od Mesti. Wiedzie m.in. wzdłuż kanionu rzeki Mestiachala i przez drewniany most na wysokości 1680 m n.p.m.! Ze stoku Qvaghorgiani rozciąga się piękny widok na górę Chatini.
Po drodze z Mestii do Uszguli, we wsi Kala, po prawej stronie drogi, na wysokiej górze znajduje się jeden z najważniejszych kościółków Swanetii – cerkiew św. Kwiryka (dojście ścieżką przez las, ok. 20 min). Świątynia pochodzi z XI–XII w. Cerkiew otwiera się tylko raz w roku – na święto św. Kwiryka (Kwirikobe, 28 lipca) – zabija się wówczas byki i krowy i przygotowuje wielką ucztę.

USHGULI

Ushguli ta najwyżej położona wioski w Europie (wg Gruzinów ;-), założona na wysokości 2100m n.p.m. Jest sercem Swanetii i podobnie jak do Omalo w Tuszetii, można dostać się tam tylko transportem 4×4! Nad Ushguli góruje pokryty śniegiem masyw Szchary (5068m)– najwyższego szczytu Gruzji i trzeciego pod względem wysokości szczytu Kaukazu.
W roku 1996 Uszguli zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W doskonałym stanie zachowało się w nim 37 kamiennych wież, zbudowanych w okresie od IX do XIII wieku. Górujące nad domami baszty, wysokości 20-25 metrów, pełniły funkcje obronne – służyły za schron w czasie walk i zatargów, a także jako punkt obserwacyjny. Przemieszczając się przez Swanetię, można je napotkać w prawie każdej miejscowości, dlatego kamienne wieże stały się symbolem Swanetii.
Na wzgórzu, na skraju wioski położona jest malutka cerkiewteż – Lamaria z XI-XII w., otoczona kamiennym murem. Według tradycji przychodzą tu ludzie, którzy nie mogą mieć dzieci, by pomodlić się w intencji powiększenia rodziny.
Dzień będziemy eksplorować do oporu! Wg uznania, potrzeb i kondycji. Nawiedzimy też malutką cerkiew Lamaria z XI-XII w., położoną na wzgórzu, na skraju wioski, otoczoną kamiennym murem. Według tradycji przychodzą tu ludzie, którzy nie mogą mieć dzieci, by pomodlić się w intencji powiększenia rodziny.

BATUMI

Batumi – miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Trzecie co do wielkości miasto kraju. Batumi jest siedzibą Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego.
To istna alternatywa dla dzikości. Jeśli chcemy w Gruzji połechtać snobistyczną duszę, to właśnie tam można zasmakować prestiżu w najsławniejszym kurorcie Morza Czarnego. I nie sprzeczałabym się w tym temacie z Gruzinami…

DZIĘKUJĘ!p.s. na skutek gruzińskiego nieokiełznania mogą niekiedy wystąpić niewielkie niespodzianki…